Edycja 2011/2012

27 czerwca 2012r.

Marta i Janek wygrali 5 000zł dla Stowarzyszenia Terapeutów 

z Warszawy. 

27 czerwca w konkursie na najlepszą prezentację organizacji pozarządowej udział wzięły cztery grupy uczniów klas drugich Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie. W ramach projektu Młodzież i filantropia poznali specyfikę działalności organizacji pozarządowych, problemy społeczne i sposoby ich rozwiązania. Analizowali działalność organizacji działających na Pradze i dowiedzieli się jak ważną rolę one pełnią. Każda z grup wybrała jedną organizację, która według nich najlepiej odpowiada na dany problem społeczny. Uczniowie odwiedzili te organizacje i zebrali materiały, aby móc przygotować swoje prezentacje.

Stowarzyszenie Terapeutów 
Jury konkursu oceniało sposób i formę przygotowanych prezentacji i przyznało główną nagrodę w wysokości 5 tys. złotych zespołowi, który przybliżył działalność Stowarzyszenia Terapeutów z Warszawy.

Jury podkreśliło, że uczniowie pokazali działalność organizacji poprzez zespół ludzi, którzy są razem, robią coś dla innych i dla siebie. Zwycięska prezentacja zawierała wiele ciekawych informacji dotyczących problemu autyzmu i w prostych słowach tłumaczyła niezrozumiałe dotąd pojęcia. Widzowie dowiedzieli się jak pracują streetworkerzy i jak ważne zadania pełnią zespoły środowiskowe.

- Uczniowie biorący udział w projekcie Młodzież i filantropia spojrzeli na otaczający ich świat z innej perspektywy. Kilkoro z nich wybrało organizacje, dla których będą działać jako wolontariusze. Niektórzy już się angażują i na przykład pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji. – mówi Agnieszka Sawczuk, prezes Fundacji dla Polski, która realizuje projekt.

Ten czek trafił do Stowarzyszenia Terapeutów

Stowarzyszenie Terapeutów od 2003 roku przeciwdziała izolacji osób narażonych na marginalizację społeczną. W ramach różnych placówek (np. świetlice dla dzieci z autyzmem, Ośrodek Integracji Społecznej) organizuje pomoc osobom, które same nie potrafią sobie poradzić w życiu.

Nagrodę ufundowali: Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych SA oraz Praska Fundacja Nauki i Kultury im. Leona Koźmińskiego.

 * * *

19 czerwca 2012r.

Młodzież wygrała 5 tys. złotych dla Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z Warszawy

Pola Karolina i Michał, uczniowie klasy drugiej Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową w Warszawie (I SLO) wygrali nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu Młodzież i filantropia.

19 czerwca 2012r. w konkursie na najlepszą prezentację organizacji pozarządowej udział wzięło 9 grup uczniów klas drugich I SLO. W ramach projektu Młodzież i filantropia spojrzeli na świat z innej perspektywy – zaczęli dostrzegać problemy swoich społeczności lokalnych, analizowali działalność organizacji pozarządowych i dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu. Każda z grup wybrała jedną organizację, która według nich najlepiej odpowiada na dany problem społeczny. Uczniowie odwiedzili te organizacje i zebrali materiały, aby móc przygotować swoje prezentacje.

Towarzystwo Szalonego Wózkowicza
Jury konkursu przyznało główną nagrodę w wysokości 5 tys. złotych zespołowi prezentującemu Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza z Warszawy (TPSW). Nagroda trafi do organizacji.

- Korzyść z tej nagrody jest podwójna – przynosi uczniom radość i satysfakcję, że zrobili coś dobrego, a organizacja otrzymuje realne wsparcie finansowe na swoją działalność – mówi Agnieszka Sawczuk, prezes Fundacji dla Polski, która realizuje projekt.

TPSW walczy o zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku ze smutnej, załamanej i potrzebującej litości na pogodną, żyjącą aktywnie, dla której niepełnosprawność jest jedynie utrudnieniem a nie barierą, występuje też przeciwko objawom dyskryminacji zdrowotnej (barierom społeczno-administracyjnym i architektonicznym) poprzez prowadzenie działań bezpośrednich oraz informacyjnych. Podczas prezentacji uczniowie pokazali działalność TPSW oraz krótki film, który sami stworzyli. Michał wcielił się w sytuację osoby z niepełnosprawnością – na wózku pokonał trasę z Ursynowa do szkoły na Raszyńskiej korzystając ze środków komunikacji miejskiej, pokonując dziurawe chodniki i zbyt wysokie krawężniki. Na swoim przykładzie pokazali szerokiej publiczności problem barier architektonicznych. Uczniowie zwrócili również uwagę na bariery architektoniczne w budynku szkoły.

Na zdjęciu: zwycięska drużyna z symbolicznym czekiem na kwotę 5 tys. zł oraz Agnieszka Sawczuk, Prezes Fundacji dla Polski (z lewej).

Wyróżnienia
Jury konkursu wyróżniło trzy zespoły uczniów doceniając poziom przygotowanych wystąpień,  a w szczególności ich zawartość merytoryczną i formę przekazu. Uznanie zyskały prezentacje ilustrujące działalność Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym – ECHO, Fundacji Rozwoju i Edukacji Regionalnej i Fundację Praworządni.pl (zespół przybliżył akcję www.ujawnij.pl).

Nagrodę ufundowali: Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych SA oraz Praska Fundacja Nauki i Kultury im. Leona Koźmińskiego.

Sponsorzy nagród finansowych w konkursie na najlepszą prezentację organizacji pozarządowej